אלקטרוניקה ומחשבים
אלקומפ
כתבה מומלצת SpaceSoon_BrilliantNoise

פורסם ב5 לספטמבר, 2012 | על ידי גיא רומבאוט

3

נעימת הכוכבים – החלל מעולם לא היה שקט

ביקום קיימים סוגים שונים ומגוונים של גלים. לדוגמא: גלי מים, גלי קול או גלים אלקטרומגנטיים. את גלים אלו ניתן לחלק לשני סוגים- גלים שיכולים להתפשט רק בחומר או גלים שיכולים להתפשט בריק (ללא חומר במרחב). כלומר, ישנם גלים שנעים על ידי כך שעוברת אנרגיה מחלקיק לחלקיק, וכאשר חלקיקים אלו אינם קיימים האנרגיה איננה מסוגלת לעבור. גלי ים דורשים H2O (מים) וגלי קול דורשים תווך כמו אוויר או גז אחר – כאשר לתווך (המרחב החומרי) קיים מקדם כל שהוא שמשפיע על הגל עצמו. למשל אם ננשום גז מסוים לריאות ונדבר התווך יהיה שונה מאוויר ולכן יהיה לנו קול שונה – כלומר תדר שונה. קיימים תדרים נמוכים ותדרים גבוהים -אלו הם הצלילים שאנו שומעים – אוזן אנושית מצליחה להאזין לתחום התדרים 20hz-20,000hz (למשל – אצל כלבים למשל התחום רחב יותר – קיימת משרוקית שאין האדם מסוגל לשמוע אך הכלב כן).

מאחר ובחלל יש ריק (ואקום – כלומר – אין תווך כמו אוויר) אז לא ניתן לדבר או לשמוע כל צליל. אולם, בחלל קיים ספקטרום אינסופי של גלים אלקטרומגנטיים. אלו גלים שמקיפים אותנו בחיי היום יום גם כאשר אנו לא בהכרח מודעים אליהם או רואים אותם (אינפרא אדום, רדיו, תקשורת סלולארית וכו'). גלים מסוג זה שייכים לאותם גלים שיכולים להתפשט בריק. מאחר והאדם מסוגל להאזין לתחום תדרים מסוים, באמצעות אנטנה המתאימה לתחום תדרים זה ניתן לקלוט את האותות האלקטרומגנטיים ולהמיר אותם לצליל.

בסרטון הבא תוכלו לקבל הסבר זהה לרעיון שעומד מאוחרי "צלילים בחלל" וכוללים דגימת הקלטות של כוכבים מסוימים שבוצעה על ידי הלוויינים Voyager, Injun1, HawkEye ונוספים.

ניתן להאזין בצורה מקוונת להקלטות שמתבצעות 24 שעות ביממה דרך האתר הבא: http://www.radio-astronomy.net/listen.htm  (כמובן שקיים דיליי מסוים – עקב פער המרחק של כוכבים וגלקסיות מכדה"א, ופערים טכניים)

בסרטון נוסף תוכלו להאזין להקלטה ארוכה ספציפית לכוכב צדק (Jupiter):

תגיות: , , , , , ,

אודות המחבר3 תגובות לנעימת הכוכבים – החלל מעולם לא היה שקט

 1. גיא רומבאוט הגיב\ה:

  @פיזיקאי:
  נכון מאוד, בעיקר ניתן יהיה לשמוע קשר צוללות, מורס ושידורי VLF\ELF מתחנות ממסור ברחבי העולם.

 2. פיזיקאי הגיב\ה:

  בפועל את אותה הפרוצדורה אפשר לעשות על כדה"א רק שכאן זה יהיה בעיקר מלאכותי..

 3. יוליה הגיב\ה:

  וואו..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

חזרה לראש הדף ↑