אלקטרוניקה ומחשבים
אלקומפ
מערכות תקשורת סכנות קרינה

פורסם ב15 למאי, 2011 | על ידי גיא רומבאוט

53

סכנות החשיפה לקרינה אלקטרומגנטית

כולנו נחשפים בחיי היום יום לקרינה אלקטרומגנטית רבה בלי שאנו בהכרח מודעים לקיומה ולנזק שהיא גורמת. רבים מאיתנו בטח כבר שמעו על הקשר בין סרטן לאור השמש או לשימוש רב בפלאפון אך לא כולנו יודעים כי קיימים קורנים (פולטי קרינה) נוספים בסביבתנו המזיקים לא פחות ויותר מכך רבים מאיתנו לא מבינים את הסיבה לנזק וכיצד הקרינה בכלל יוצרת אותו. במאמר זה אקווה כי אחשוף עבורכם את הבלתי נראה – הקרינה – את סוגיה ואת השלכותיה על גוף האדם והסביבה.

קרינה אלקטרומגנטית היא אנרגיה המתפשטת במרחב. הקרינה האלקטרומגנטית כוללת תחום רחב של סוגי קרינה (ספקטרום) החל מאור נראה (שמש), רדיו, אולטרה סגול, מיקרוגל ועוד. את האנרגיה נושאים חלקיקים הנקראים פוטונים. לצורך ההבנה אדגים את הפוטון באמצעות כדור קטן. נדמיין את הכדור כי הוא נזרק לעבר חלון – כאשר הכדור פוגע בחלון – כפי שמצופה יקרה דבר כלשהו – המקרים הבסיסיים ביותר שעלולים להתרחש הם שהכדור יסדוק את החלון וייעצר או שהכדור יפגע בחלון ויחזור כמו פינג-פונג. דבר דומה קורה עם הפוטונים – כאשר נפלט פוטון הוא ימשיך לנוע עד אשר יפגע בעצם כלשהו – אם מדובר באור נראה במידה ואותו העצם הוא מראה תתבצע החזרה. במידה ומדובר בגוף עם צבע שחור הוא ייבלע,כלומר, הפוטון יעביר את האנרגיה שלו לעצם (יגרום להתחממות שלו או דבר אחר) וייעלם. במאמר זה נתעסק בעיקר בתופעת הבליעה – הרי שזהו המקרה ה"מסוכן" והוא הרלוונטי למאמר.

תהליך הבליעה דורש התייחסות לסוג החומר שבו פוגע הפוטון ולמאפייני הפוטון עצמו – הרי רק בגלל מאפייניהם ייקבע אם הפוטון ייבלע בעצם או לא. החומר בו ייפגע הפוטון שעליו נדבר במאמר הוא לא אחר מאשר מים הרי שגוף האדם מכיל 70% מחומר זה!

את הפוטון מאפיין מושג עיקרי הנקרא תדר. במאמר זה לא אסביר את מושג התדר על מנת לא לבלבל את הקוראים שאינם בקיאים בתחום אך רק אציין כי תדר נמדד בהרץ (Hz). מה שקובע את כמות האנרגיה של כל פוטון הוא אך ורק התדר. לצורך ההמחשה, ניקח את הכדור שעליו דיברנו קודם לכן ונזרוק אותו לעבר העצם בצורה חזקה יותר – כמובן שיש סיכוי גדול יותר שאם החלון בו פגענו קודם נסדק אז עכשיו הוא גם יישבר לחלוטין. ככל שהתדר גבוה יותר כך האנרגיה תהיה גדולה יותר.

הספקטרום אותו הזכרתי קודם הוא תחום של תדרים אשר נוכל לראות בתמונה הבאה – קרינת x-ray בעלת האנרגיה הגדולה ביותר ואילו גלי רדיו(RF) בעלי אנרגיה נמוכה יותר. בשלב זה אחלק את הספקטרום לשני חלקים – קרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת: המילה "מייננת" הינה מלשון יון – יון הינו אטום שאיבד אלקטרון – מה הכוונה? הקרינה בעלת אנרגיה מספיק חזקה בשביל להעיף אלקטרון מתוך מבנה אטומי – או לצורך הפשטות – להעיף תאים בגופכם ולפרק את שרשרת הדנ"א שבהם. לכן בקצרה, קרינה מייננת הינה קרינה עם אנרגיה גבוהה. דוגמא לקרינה מייננת הינה קרינה אולטרה סגולה (UV) מהשמש, x-ray מצילום רנטגן או CT ועוד (איך חשבתם שנוצרת תמונה בצילום רנטגן? בפשטות – הקרינה עוברת דרך הגוף שלכם במקומות מסוימים, מזעזעת תאים בדרכה ונחסמת במקומות צפופים –  ולאחר קליטת הקרינה ועיבוד המידע נוצר הצילום).

radiation

דוגמא נוספת לקרינה מייננת הינה קרינת אור השמש – UV (מחולקת לדרגות A,B,C – כאשר C בעל התדר הגבוה ביותר ולכן הוא המזיק ביותר) אשר פשוט שורפת את העור (וכך גורמת לאדמומיות) ומפרקת את שרשרת הDNA או משבשת אותו (וכך נוצר סרטן). אגב, כיצד לדעתכם קרם הגנה מונע חדירת קרני UV? פשוט מאוד – הקרם הגנה מכיל חומר הגורם לביצוע תופעת החזרה עבור הUV (כמו מראה).
קרינה מייננת נוספת הינה קרינת גאמא – אשר נפלטת בתהליכים גרעיניים (פצצת אטום למשל) – וגם כן גורמת לפירוק ושיבוש שרשרת הDNA.

387px-DNA_UV_mutation.svg

חלקכם בודאי שואלים ותוהים כי אם הפלאפון הוא הרי בעל קרינה בלתי מייננת (כפי שרשום על העלון שמקבלים בצירוף לפלאפון חדש שנרכש) – האם הוא לא מזיק? בודאי שהוא מזיק – זה שהקרינה איננה מייננת זה לא אומר כי הוא לא מזיק – וזו ההזדמנות לציין תופעה חדשה. גלי מיקרו (תדרים בגודל של כ- 2GHz בד"כ) הם אותם הגלים שמחממים אוכל במיקרוגל (2.45GHz), הם אותם הגלים שנפלטים מפלאפון (2.1GHz בדור שלישי), אינטרנט אלחוטי \ bluetooth וסוגי תקשורת אלחוטית נוספת (2.4GHz). כל חומר מגיב בצורה שונה לתדר שונה – המים בדוגמא שלנו מגיבים בצורה אינטנסיבית לגלי מיקרו (בעיקר סביב תדר בדיד\קוונטי שגודלו 2.45GHz, גם אם התדר שונה עדיין ישנן הרמוניות – שידורי לוואי בתדרים שונים שלא בהכרח רצויים ושיגרמו לחימום המים) – הם גורמים לחלקיקי המים לנוע כמו במצב רתיחה (בתדר זהה – אנרגית קשר) וכך נוצר החימום. מאחר וכפי שציינתי ורוב גופנו מכיל מים – הרי שהפלאפון עושה אפקט דומה בדיוק כמו לדחוף את הראש שלנו למיקרוגל וללחוץ על "התחל". וכאן חשוב להכניס מושג חדש נוסף הנקרא – "הספק" ונמדד בוואט (Watt).

מהו הספק ? הספק הינו עוצמה – כלומר כמות של פוטונים. ניקח את מקרה החלון שוב – במקרה הראשון החלון נסדק, כאשר נזרוק כדור נוסף באותה עוצמה ייתכן כי החלון כבר יישבר. ככל שההספק או העוצמה גבוהים יותר כך ישנם יותר פוטונים ויותר פגיעות – לכן אומנם הפלאפון לא יהפוך את המוח שלנו לביצה קשה במספר שניות כמו מיקרוגל – כי הספקו קטן יחסית למיקרוגל ביתי – אך הוא בהחלט עושה את אותה העבודה רק בצורה איטית.

גלי רדיו (וואקי – טוקי, שידור FM וכו' – תדר בגודל של כ- 0.1GHz = 100MHz) מבחינת התדר פחות מזיקים אולם – כאשר מדובר בהספקים גבוהים הנזק אף עלול להיות גדול מהנזק שגורם פלאפון רגיל. בקרבת תחנות שידור רדיו ההספקים בדרך כלל גבוהים מאוד (מגיעים למאות וואטים) והנזק שעלול להיגרם כתוצאה משהייה לאורך זמן לידם (מגורים על יד האנטנה) הוא לא קטן.

תדרים נמוכים (קווי רשת החשמל – תדר בגודל של 60Hz = 0.0000..6Ghz) – התדר פחות מזיק אך ההספקים כמעט ותמיד מגיעים לעשרות אלפי וואטים (במיוחד כאשר מדובר בעמודי חשמל גדולים). יש לציין כי בקרבת שנאים קיימים שדות מגנטיים וחשמליים (שדות המרכיבים את הקרינה האלקטרומגנטית) בהספקים מאוד גבוהים (שנאים ממירים מתח – גם מטען של פלאפון הינו שנאי).

"השפעות בריאותיות של קווי מתח גבוה על אוכלוסייה הנמצאת בקרבתם נחקרו בעיקר באמצעות סקרים אפידמיולוגיים.  ממצאי המחקר המעבדתי, שנערך בעיקר על חיות ניסוי, מצביעים על אפקטים ביולוגיים בהשפעת שדות חשמליים ומגנטיים בתדירות הרשת (ELF-EMF). כמו כן, מנגנוני האינטרקציה בין השדות הנ"ל ותהליכים פיסיולוגיים ותאים בגוף האדם, ידועים זה מכבר" מתוך אתר המשרד לאיכות הסביבה.
הספקים גבוהים גורמים לחימום תאים בגוף וגורמים להם נזק – ובמידה ומדובר בשהייה ממושכת – הנזק גדול מיכולת הגוף לחדש את אותם התאים. בעבר נמצא קשר בין חולי לוקמיה (סרטן הדם) ושהות ממושכת על יד קווי מתח גבוה.

אז מה ניתן לעשות? בעיקר לשמור מרחק מקורנים – אם מדובר במכשירים חשמליים – מטען של פלאפון לדוגמא – אז מומלץ שלא להטעין על יד המיטה (מה שרבים עושים בדרך כלל). עוצמת השדה המגנטי קטנה כפונקציה לגודל המרחק, לכן מטרים ספורים ממכשיר חשמלי בדרך כלל ימנע את הנזק. לגבי מיקרוגל ביתי – מומלץ להתרחק כמה שיותר ממכשיר המיקרוגל כאשר הוא מופעל. לגבי פלאפון – מומלץ להשתמש באוזניות (לגבי bluetooth אומנם הוא גם כן כולל גלי מיקרו אך ההספק שידור שלו מאוד קטן ולכן עדיף להשתמש בו מאשר לדבר ישירות בפלאפון). כמובן שניתן לצמצם עד כמה שניתן את השימוש.

צילום CT, רנטגן, MRI:
לעיתים עקב בעיה בריאותית אנו נדרשים לבצע צילום מסוג רנטגן רגיל, CT או MRI. בכל חשיפה לקרינה מומלץ לעשות יחס תועלת לחסרון – היכן שניתן לוותר על צילום – וותרו. CT וצילום רנטגן כוללים שימוש בקרינה מסוג x-ray שהסברתי עליה קודם. הנזק שהקרינה גורמת לגוף הוא חמור – במיוחד ומדובר בCT – בצילום מסוג זה מתבצעת הקרנה ממושכת על הגוף ולאזורים נרחבים בו. באותה ההזדמנות חשוב לציין כי כאשר ובמידה ואתם מבצעים צילום חשוב לשים את אמצעי המגן (לוחית עופרת – חוסמת קרינה) אשר מגנה על איזורים חיוניים בגוף – נתקלתי במקרים שטכנאי המערכת שכח להביא למטופל את אמצעי המגן!
לגבי MRI – הוא איננו כולל קרינה מייננת אלא רק שדה אלקטרומגנטי בתדר רדיו – לכן הוא כמעט ולא מזיק ועדיף בהרבה על צילום מסוג CT (רופאים לרוב יעדיפו לתת צילום CT עקב זמינותו, קיימים מעט מכוני MRI בארץ). יש לומר כי רופא טוב הוא רופא שימנע ממך לבצע צילום שלא לצורך – בדיוק כפי שימנע ממך ליטול תרופה שלא לצורך.

העשרה נוספת:
* מיתוס לניפוץ – "מיקרוגל פוגם בערכי המזון והויטמינים של האוכל שאנחנו מחממים."
טעות (יחסית)! מיקרוגל כמעט ואיננו פוגם באיכות המזון – מאחר והחימום הוא מהיר ולזמן קצר (לעומת בישול על הגז או חימום בתנור לזמן ארוך) ומרבית ערכי המזון כגון ויטמינים נשמרים(!). חשוב להבדיל – מיקרוגל מזיק לבריאותנו רק בגלל שהוא גורם לחימום תאים בגופנו – הוא איננו מפרק DNA כמו X-RAY ולכן אין לו שום השפעה שלילית מעבר לחימום – בדומה לבישול בתנור.
* מיתוס – "אסור להכניס אלומיניום למיקרוגל."
נכון מאוד – אלומיניום מתפקד כמו מראה עבור קרינת מיקרוגל. זאת אומרת, הקרינה תפגע באלומיניום ותחזור אל המכשיר עצמו ובכך עלולה להרוס אותו.
* מיתוס לניפוץ – "אינפרא אדום מזיק יותר מאולטרה סגול."
הדבר איננו נכון כלל – אינפרא אדום הינה קרינה תת אדומה, כלומר קרינה שהמיקום שלה בספקטרום הוא מתחת לצבע האדום –ולכן התדר שלה בהרבה יותר קטן מתדר אולטרה סגול ובהתאמה הקרינה פחות מזיקה. יתר על כן, רובינו משתמשים בקרינה אינפרא אדומה לחימום הבית – העור שלנו סופג את הקרינה הזו וכך נוצר חום. כל תנור ביתי פולט קרינה אינפרא אדומה, נורות ליבון ועוד. קרינה זו איננה מזיקה בדרך כלל.
* האם זה מסוכן להביט לתוך חלון המיקרוגל הביתי? כן! הקרינה מתפזרת בתוך המיקרוגל ושום חלון זכוכית לא ימנע מבעדה לעבור אותו – בדרך כלל על הזכוכית יש עיגולים שחורים שתפקידים להקטין את כמות הקרינה הנפלטת (לבלוע את הפוטונים) – אך היא איננה מספיקה. בזמן שהמיקרוגל עובד – להתרחק!
* בודאי תהיתם כיצד קופסאות 'מיוחדות' למיקרוגל לא נמסות? טריק פשוט – הן לא מכילות אטומי מים אלא סיליקון או חומרים אחרים בלבד.

למה קרינה אלקטרומגנטית עלולה לגרום? עפ"י מחקרים שונים התוצאות הם:
– סרטן בסוגיו השונים (עקב פגיעה בדנ"א)
– כאבי ראש, עייפות
– נפיחויות ורגישות
– אלצהיימר, גידולים מוחיים, בעיות היריון ועוד.

בקיצור – בהחלט ניתן לומר שישנן סכנות אחרות הגדולות מקרינה בחיי היום יום (במיוחד בכבישים)  – אך מודעות אף פעם לא תזיק לאף אחד וכדאי שלא להזניח את הנושא. מקווה שהשכלתם.

CELLPHONE-RADIATIONradiation-damage201
בתמונה – צילום דרגות חום וקרינה הנפלטת מפלאפון.  | בתמונה –  פוטון פוגע בDNA

תגיות: , , , , , , ,

אודות המחבר53 תגובות לסכנות החשיפה לקרינה אלקטרומגנטית

 1. קרן הגיב\ה:

  הי גיא
  אני חושבת להתקין מערכת סולרית על הגג בהספק של 15kv
  אני מניחה שממיר הזרם פולט קרינה (וחום רב) ולכן המיקום שלו קריטי בעיני.
  השאלה שלי היא האם עדיף למקם את הממיר על הגג שעובי הבטון הוא 30 סמ (מעל הממד)
  או למקמו בחצר במרחק של 3.5 מ מקיר הבית?
  אשמח לתשובתך
  קרן

 2. עדי הגיב\ה:

  תודה רבה וחג שמח :)

 3. גיא רומבאוט הגיב\ה:

  שלום עדי,

  חשוב לקחת הכל בפרופורציות ולהקפיד פשוט להבא להשתמש באוזניה. בדור שני הקרינה פחות מסוכנת (תדר נמוך יותר). מוזמנת להיכנס לדף הפייסבוק GSRWeb ולשאול שאלות או להתעדכן בדברים נוספים.

  יום טוב וחג שמח.

 4. עדי הגיב\ה:

  גיא שלום,

  כתבה מעניינת ומעוררת מחשבה. יחד עם זאת, מאחר ובחודשים האחרונים ביצעתי שיחות ממושכות מאוד עם הנייד הכתבה גם הלחיצה אותי בטירוף…
  ציינת כי עבור פלאפונים מדור 3 הגלים שנפלטים הם 2.1GHz . מה לגבי פלאפונים ישנים יותר? מדובר בקרינה בעלת עוצמה גבוהה או נמוכה יותר ( נניח דור 2 או דור 2 וחצי ).
  אשמח אם תוכל להרגיע אותי קצת עם זה :)

  תודה,
  עדי.

 5. גיא רומבאוט הגיב\ה:

  1sar ואט לקג רקמה הוא יחסית גבוה.
  מרבית הפלאפונים עומדים היום על 0.5-0.7
  לדוגמא Galaxy S עומד על 0.26.
  ניתן למדוד על ידי מד גאוס את הקרינה הנפלטת – יש אנשים שישמחו להשאיל לך את המכשיר או למדוד עבורך, ואף להגיד מה פשר התוצאות ללא תשלום..
  ד"ר זמיר שליטא zshalita@actcom.com, 03-5747527
  ד"ר דני וולף (הגיב מספר הודעות מעלה..) drdannywolf.co.il

  CT הוא מסרטן ודאי – חשיפה לקרינת XRAY (צילום רנטגן) באופן ממושך.
  ישנם אנשים שרגישים יותר ופחות לקרינה בתדרים והספקים שונים ומגוונים, עפ"י הסימפטומים שאת מתארת ייתכן כי אתה רגיש יותר מהממוצע.

  אשמח לענות על שאלות נוספות,
  רק בריאות ושבוע טוב.

 6. חן הגיב\ה:

  שלום רב גיא !

  שתי שאלות:
  ‏1. מכשיר הסלולרי שלי פולט עפ"י היצרן ‏1sar‏ ‏watt/kg
  נאמר לי ע"י פורום חברות ‏‎ ‎הסלולר לקרינה, שהתקן הוא 2sar‏(אירופאי)-לגוף, 1.4sar‏(אמריקאי)-לראש.
  א. האם זה נכון ומדויק והאם אני יכול לסמוך על כך ?
  ב. מזה כבר מספר שנים ומתגבר יש לי: כאבי ראש, הרגשות בחילה וסחרחר, כאבי אוזניים ונפיחות בפנים/ראש ובעצם מתחת לעיניים +דלקת קיבה ומעיים. כאב ביד המחזיקה שממילא גם מזיעה בכפות הידיים. ‏RBC‏ נמוך מהנורמה (כדוריות אדומות) זה מספר שנים, מאז משתמש סלולרי.
  למרות שמשתדל לדבר בעיקר עם ספיקר או אוזניה, הכאבים מתגברים ככל שמשוחח יותר במכשיר.
  ג. אמרו לי שלא ניתן למדוד בארץ ‏sar‏ מכשיר בזמן שיחה ואו המתנה כשהמכשיר דלוק, אלא רק במעבדות היצרן בחו"ל. האם נכון ?
  ד. איזה מומחה רפואי והיכן יכול לבדוק כמה קרינה(אף אם סלולרית) גופי ספג?
  ה. היש בדיקות קרינה ונזקי קרינה ספציפיות לאזרחים רגילים מהשורה ?
  היכן ומי מטפל בזה ?
  ו. בדיקות שנעשו לי כ-‏CT‏ ראש, חזה, בטן הן בעצם פרדוקס.
  ז. האם המכשיר מזיק לי ? איך אני יכול להוכיח זאת בפועל ?‏‎ ‎‏ מה לעשות? להחליף מכשיר ? על מה לשים דגש ברכישת מכשיר ?
  ‏ 2. עד כמה ניזוקים וחוטפים מחלות קרינה, איזה? או מוות, מי שטכנאי רנטגן(באילו מומחיות יותר) בממוצע אחוזים, לעומת שאר האוכלוסיה ?

  תודה
  חן‎ ‎

 7. גיא רומבאוט הגיב\ה:

  שלום שירן, ראי את התגובה שכתבתי לדניאל מספר תגובות למעלה מה כדאי לעשות.
  7 מטר מקו מתח גבוה הוא מרחק קטן מאוד(!).
  שווה לבדוק מול המשרד לאיכות הסביבה אם זה בכלל עומד בתקן.

 8. שירן הגיב\ה:

  גיא שלום, אנחנו לפני רכישת דירה ( מחר ) שנמצאת במרחק של 7 מטר מע מוד מתח גבוה ללא שנאי ,אך עם כבלים גם של מתח גבוה וגם של מתח נמוך.
  מבדיקות שערכו בדירה עולה שבשעות הערב במרפסת הבית יש קרינה שהגיעה עד 2.5 ובחדר של התינוק עד אחד וחצי. מאז אנחנו בהתלבטויות קשות האם לוותר על הרכישה מאחר ומן הסתם אנחנו לא רוצים להרגיש כל הזמן שילדנו בן השנה בסכנה אשמח לדעת מה השקפתך בנידון
  אודה לך מאוד אם זה יהיה בהקדם
  שירן

 9. שירן הגיב\ה:

  גיא שלום, אנחנו לפני רכישת דירה ( מחר ) שנמצאת במרחק של 7 מטר מע מוד מתח גבוה ללא שנאי ,אך עם כבלים גם של מתח גבוה וגם של מתח נמוך.
  מבדיקות שערכו בדירה עולה שבשעות הערב במרפסת הבית יש קרינה שהגיעה עד 2.5 ובחדר של התינוק עד אחד וחצי. מאז אנחנו בהתלבטויות קשות האם לוותר על הרכישה מאחר ומן הסתם אנחנו לא רוצים להרגיש כל הזמן שילדנו בן השנה בסכנה אשמח לדעת מה השקפתך בנידון
  אודה לך מאוד אם זה יהיה בהקדם
  שירן

 10. מרים בר-שלום הגיב\ה:

  שלום גיא

  אני מחכימה ומודה לך על כל הידע החשוב כ"כ

  לאחרונה אנחנו סובלים ממכת נמלים בבית. חתני היקר קנה לי מכשיר קטן בעל
  הספק של 10w ותדר של 50Hz המכשיר מיועד להרחקת נמלים ע"י הדברה אלקטרונית . האם לדעתך יש לבני הבית סכנה לחיות בסביבת תדר זה? אשמח אם תענה לי תודה מראש

  • גיא רומבאוט הגיב\ה:

   עקרונית לדעתי עדיף הדברה אלקטרונית (במידה והיא אכן יעילה) מאשר כימיקלים בכל מקרה מבחינה בריאותית כך שזה פחות רלוונטי הסכנה של גלים א"מ. מומלץ פשוט לשמור מרחק של כמטר מהמכשיר כמו כל מכשיר חשמלי אחר, אין כאן משהו מיוחד. סופ"ש נעים.

 11. גיא רומבאוט הגיב\ה:

  שלום דניאל,

  א. מרחק בטיחות לפי המשרד לאיכות הסביבה:
  קו מתח עליון (161 kv): פרוזדור הבטיחות הוא 20 מטר מציר הקו.
  קו מתח על (400 kv): פרוזדור הבטיחות הוא 35 מ' מציר הקו.

  ב. התדר בו עובד החשמל בישראל הוא 50hz, כלומר זוהי קרינה מסוג ELF (תדרים מאוד נמוכים), לכן הגל יונחת בעיקר כתלות במרחק. ניתן לנסות לחסום בעזרת אלומיניום או מתכת שתיצמד לקיר. אפשר לעשות ניסוי לפני על כבל חשמל עם \ בלי אלומיניום ולמדוד שדות א"מ.. השאלה אם בכלל זה פרקטי לעשות כזה דבר. גם צמחים ידועים ביכולת ספיגה של קרינה ועל כן עציצים באזור זה גם כן יכולים לעזור. הכי מומלץ (במידה ואפשרי) למקם את חדרי השינה \ החדרים בהם שוהים הכי הרבה רחוק ממקור הקרינה.

  ג. קו מתח שכזה (161,000 וולט !) מעביר זרם גבוה מאד והייתי נזהר בהתאם. לא יכול להגיד מה הסיכון מאחר וזה תלוי בהמון גורמים – אך ההשפעה לטווח הארוך היא בודאות לא טובה. ממליץ לקרוא על אחת מהסכנות במאמר הבא:
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3095035,00.html

  ד. קודם כל חשוב לא להיכנס להיסטריה ולהבין שההשפעה היא כאשר חשופים לזמן ממושך (מס' שנים). כמובן שהייתי ממליץ לצאת מהדירה בהקדם: אם ניתן לשהות רק מס' חודשים \ לקצר את החוזה או לבטלו הייתי ממליץ בחום לעשות זאת. ואם לא – אז פשוט תהיו יותר חכמים לפעם הבאה..

  הרבה בריאות וסופ"ש נעים.

 12. דניאל הגיב\ה:

  שכרנו בית קרקע בתל אביב, וחבר הסב את תשומת ליבנו לקו מתח גבוה (161k) שעובר בסמוך ( כ-20 עד 30 מטר )

  הזמנתי מודד מוסמך שמדד רמות קרינה בלתי מייננת שבין 4 ל 6 (על פי מה שכתוב הרמה המומלצת לילדים היא עד 2)

  הוא אמר שאם הוא היה במקומנו הוא לא היה נשאר עוד יום בדירה ובטח שלא להביא ילדים בה

  מה הדין לגבי מבחינת חוזה דירה שיש בה רמות קרינה ?

  מה מומלץ לעשות מבחינתנו? ומה הסיכונים ?

  האם לצאת מיד ? או בעוד כחודשיים ? או שכשיסתיים החוזה בעוד כמעט שנה?

 13. גיא רומבאוט הגיב\ה:

  לא אמור להוסיף קרינה משמעותית מאחר וההספקים אינם גדולים מדי..

 14. תומר הגיב\ה:

  מה לגבי אינטרנט על גבי רשת החשמל (כדוגמת ההום פלאג)? האם הוא מוסיף קרינה לבית מקוי החשמל והקירות, או שאין לזה משמעות? תודה

 15. גולן הגיב\ה:

  שלום רב
  שאלה לגבי מנגנונים מתכוננים
  והאם יש תקן לגבי עוצמה של קרינה אלקטרומגנטית שניתן לשהות במחיצתה ללא נזק
  בברכה
  גולן

  • גיא רומבאוט הגיב\ה:

   ישנן שתי יחידות נפוצות למדידה – גאוס למדידת שדות אלקטרומגנטיים (שימוש נפוץ בד"כ בקרב אנשי מקצוע). ויחידת sar – אנרגית הקרינה הנספגת לרקמה (ואט לק"ג). ממליץ לך לחפש בגוגל תחת מונחים אלו ולמצוא ערכים מדויקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

חזרה לראש הדף ↑